Milenialsai ir post-milenialsai žymi Naujojo Amžiaus pradžią

Rugsėjo 24-ąją, 2019 metais, Greta Thunberg, šešiolikmetė klimato aktivistė, iškritikavo JTO lyderius. Savo aistringomis, bet racionaliomis įžvalgomis ji papeikė juos už iškastinio kuro energijos šaltinių palaikymą, kuris parodo, kaip organizacija ignoruoja klimato kaitą. Pasipiktinusi, ji teigė, jog jaunimas neturės ateities, jei valdantieji nesiims priemonių šiai problemai spręsti.

Mes galime tik tikėtis, kad Thunberg kalba paskatins JTO lyderius imtis priemonių. Nepaisant to, jos įžvalgos taipogi atkreipia jaunų žmonių dėmesį ir provokuoja jų mąstymą. Kol Thunberg karta (post-millenialsai bei Karta Z, gimę nuo 1997-ųjų) ir truputėlį vyresnė milenialsų karta (gimę tarp 1981 ir 1996) įgauna svarbias roles visuomenėje, įdomu paspėlioti, kaip jie spręs tokias problemas kaip klimato kaita? Kaip jie susitvarkys su pseudomokslu, sąmokslo teorijomis bei karu, paskelbtu mokslui? Kritinis klausimas kyla dėl mokslo ir religijos intersekcijos. Ar jie bus skeptiški? Apskritai, kokia tai karta, kaip ji apibūdinama ir kuo ji skiriasi nuo ankstesniųjų?

 

Pew Tyrimų Centras prezidentas Maiklas Dimockas, pastebi, jog „kartos veikiau yra objektyvas, per kurį matoma visuomenės kaita, o ne etiketė, kuri supaprastina skirtumus tarp kartų“.

Vienas iš milenialsus apibūdinančių charakteristikų yra skaitmeninis pasaulis; jie bendrauja bei gauna informaciją iš socialinių medijų; Facebookas, Instagramas ir Twitteris yra neatskiriama kasdienio gyvenimo dalis.

Milenialsai iš tiesų net nėra tie, kurie prisijungė prie skaitmeninių infrastruktūrų; jie veikiau jas patys ir susikūrė. Ši realybė trikdo bei glumina daugybę organizacijų, ypač religines. Maždaug 1 iš 4 milenialsų yra neprisirišę prie jokio specifinio tikėjimo. 2014-ųjų metų Barna tyrimas parodė, jog 59% milenialsų, kurie augo kartu su bažnyčia, kažkuriuo metu ją „metė“ ir įvardijo jos nereikšmingumą, hipokritiškumą bei moralines lyderių nesekmes kaip pagrindines atsiskyrimo priežastis.

Jie ypač linkę apleisti katalikų ar protestantų tikėjimus, nes mano, jog šios bažnyčios sumaišė religiją su politika. Evangelinės bažnyčios ypatingai dažnai gauna kritikos už tam tikras veiklas, pavyzdžiui, nusistatymą prieš LGBTQ bei mokslą. Seksualinio priekabiavimo skandalai katalikų bažnyčioje taipogi darė didelę įtaką milenialsų atsitraukimui.

Macrina Cooper-White teigia, kad tai yra kultūrinis fenomenas ir priskiria individualizmą kaip pagrindinę jėgą, veikiančią šiuos pokyčius.

Maiklas Houtas, sociologijos profesorius Niujorko universitete, taip pat teigia, kad milenialsai turi tėvus – baby boomerius, kurie skatino individualų mąstymų bei asmeninio moralinio kompaso radimą. Jis taip pat mano, kad tikėjimo į religines organizacijas praradimas atstoja ir tikėjimo praradimą į visas institucijas, įskaitant darbo rinkos, vyriausybės, netgi santuokos.

Maiklas Shermeris cituoja 2014 metų apklausą (joje dalyvavo daugiau grupių nei milenialsai) ir padarė išvadą, jog iš 13,2% individų, kurie sakėsi esantys ateistai ar agnostikai, 32% prisipažino tikintys į pomirtinį gyvenimą. Negana to, daugelis religiškai neprisirišusiųjų išpažįsta tikėjimą Dievu bei teigia esantys dvasiški. Berklio sociologas Keisy Homan tiki, jog milenialsai dažnai save apibūdina kaip „dvasiškus, bet nereligingus“ tam, kad išvengtų būti matomi kaip ateistai (nemoralūs) ar krikščionys (politiškai konservatyvūs).

Matieu Hedstrom, pagalbinis religinių studijų profesorius Virdžinijos universitete, teigia, kad vartotojiškumo pilnas kapitalizmas pristato daugybę patrauklių „religinių produktų“, kurie gali patenkinti milenialsų dvasinius poreikius.

“Religinių produktų” sąvoka kelia klausimų kiekvienam skeptikui. Astrologiją taipogi galima įskaityti į šių keistų madų sąrašą. Naujas straipsnis Niujorkeryje apibūdina didėjantį astrologijos populiarumą ir pabrėžia faktą, kad ji randama visur: internete, socialinėse medijose, mobiliųjų telefonų programėlese. Šio straipsnio autorė Kristina Smallwood teigia, jog jos žavesys yra susijęs su gyvenimo prasmės ieškojimu, atskirtu nuo religinės dogmos. Ekonominis neužtikrintumas, nepasitenkimas dabartine politine situacija bei bejėgiškumo jausmas šiame chaotiškame pasaulyje taipogi gali daryti įtaką. Stuartas Vaisas tyrė ir klausė, kuo astrologija yra patraukli jaunimui, ypač liberaliam jaunimui, ir nustatė, kad tai veikia kaip įrankis, teikiantis tam tikrą kontrolės jausmą, ypač streso pilname laikotarpyje.

Verslininkė Tara-Nicholle Nelson apibūdina SoulTour, savo startupą, kaip priemonę, nagrinėjančią daugelio milenialsų jaučiamą dvasinę tuštumą; ji siūlo meditacijas, savipagalbines mantras ir kitus produktus.

Kiti produktai, tokie kaip Headspace, telkiasi ties meditacija bei sąmoningumo (angl. „mindfulness“) technikomis. Šią programėlę sukūrė Andy Puddicombe, 46-erių metų britas, kuris daug metų buvo budistų vienuolis; ja taipogi mėgaujasi ir milenialsai. Tokios korporacijos kaip Goldman Sachs net nupirko programėlės prenumeratų savo darbuotojams.

 

Nepaisant tokių polinkių į pseudomokslą, svarbu suvokti, jog daug milenialsų yra itin susidomėję mokslu bei jo potencialu išspręsti pasaulio problemas, tokias kaip klimato kaita.

Mokslinės problemos yra nepaprastai politizuojamos JAV, bet laimei, milenialsai noriai į jas orientuojasi ir dirba drauge, nepaisydami religinių, etninių ribų bei valstybinių sienų. Išties, daugybė jaunų žmonių turi globalinę perspektyvą ir jaučia, kad turi daug bendro su ta pačios amžiaus grupės atstovais, gyvenančiais  kitose šalyse.

Mokslas teikia universalią kalbą; tuo pat metu atsiranda „demokratizacijos“ procesas, nes individai iš skirtingų kultūrų dalinasi informacija internetu. Paradoksalu, bet klimato kaita gali veikti kaip žadinanti jėga, globaliai vienijanti milenialsus. Šios problemos aktualumas reikalauja moksliškai pagrįstų veiksmų, nepriklausomų nuo religiškai šališkų iliuzijų. Jesse Zondervan, milenialsas, PhD geografinių mokslų studentas Plymouth universitete, teigia, kad jo mokslininkų karta bus pasikeitimų priešakyje. Jis numato, kad religiją tikriausiai pakeis technologija.

 

Milenialsai bei post-milenialsai reprezentuoja kartas, kurios yra ir visad bus visiškai kitokios nei ankstesnės. Kaip skeptikai, mes tikimės, kad Gretos Thunberg kalba JTO buvo aiškus šaukimas – aistringas prašymas rasti racionalius bei mokslinius sprendimo būdus pasaulio problemoms.